Nový občanský zákoník se nijak zvlášť nedotýká činnosti realitních kanceláří, ale pouze činností, které provádí i realitní kancelář. Převážně pokud jde o zprostředkování a následné odměně či provizi za tuto činnost. Vše je obsaženo v §2445 - §2454. Převážná část paragrafů je přejata z obchodního zákoníku, avšak je zde §2450, který může pomoci, aby se účastníci transakce dobře vyznali, koho realitní kancelář zastupuje a kdo ji platí.
Paragraf nám sděluje tyto informace: „zprostředkovatel nemá nárok na provizi a na úhradu nákladů, byl-li v rozporu se smlouvou činný také pro druhou stranu zprostředkovávané smlouvy.“ to znamená, že realitní kancelář už nebude mediátorem obou stran, ale bude pouze chránit zájmy klienta, jenž platí provizi. Tím pádem je pravděpodobné, že se dočkáme modelu jaký je např. v USA, kde každá strana má svou realitní kancelář, která ji zastupuje a obstarává nejvhodnější podmínky.
I tento paragraf má své „ale“ a to v případě, že to smlouva mezi realitní kanceláří a klientem nezakáže potom realitka může fungovat, tak jak jsme byli zvyklí. Může to být i bez smlouvy, protože nový občanský zákoník říká, že smlouva nemusí být písemná, k uzavření smlouvy totiž stačí pouhý souhlas obou stran (např. „ano“ nebo „souhlasím“ , které může do obchodu s realitami přinést další zmatky, neboť zde budou realitní kanceláře, které se budou hájit, že mají s klientem zavřenou ústní smlouvu a je stejně platná jako písemná).
V případě, že to smlouva nevylučuje, může mít realitní kancelář nárok na provizi, pokud k uzavření obchodu došlo bez její spolupráce. Tento předpis z nového občanského zákoníku vypadl...nebo tam nebyl přenesen ze starého obchodního zákoníku...