Povinnosti majitele bytu podle nového občanského zákoníku

Pokud si vlastník koupí byt, tak získá práva, ale i povinnosti, které se vztahují k užívání bytu, k domu a pozemku, ke kterému byt patří. Vlastník je povinen se s dalšími vlastníky bytových jednotek nebo nebytových prostor dohodnout na správě celého domu a pozemku.

 

Povinnosti

Každý majitel bytu v bytovém domě má s dalšími vlastníky povinnosti přispívat penězi na správu domu a pozemku do výše, která odpovídá jeho podílu na společných právech. Podíl na společných právech je určen několika způsoby:

Podle hodnoty bytu, vůči ostatním bytům (např. patro, velikost, poloha).

Podle hodnoty je určena tím, kdo dělí bytový dům na jednotky např. developer.

Můžeme určit podíl tím, že vezmeme plochu bytu a podle poměrů ploch jednotlivých bytů se určí podíl na domě, ale tento způsob přichází až poté, pokud se neuplatní výše zmíněný.

Majitel bytu má povinnost se řídit domovním řádem, který je platný pro dům. U běžných pravidel se předpokládá jejich znalost (zákonná pravidla). Dále také majitel odpovídá za to, aby tento řád byl dodržován lidmi, které pustí do domu (tzn., že byste měli dávat pozor na to koho pouštíte do domu).

Vlastník bytu má i oznamovací povinnost, kdy musí informovat ostatní majitele, že je vlastníkem bytu v domě, o své adrese, kde je k zastižení a říci počet osob, které s ním v bytě žijí. A to ve lhůtě 1 měsíce od doby, kdy se dozvěděl, že je majitelem bytu.

Společenství vlastníků bytů nemusí vznikat ze zákona. Pokud jej vlastníci nezaloží, tak se o dům stará správce, který není vybrán pouze z vlastníků bytů. SVJ musí majitelé založit jestli je v domě nejméně 5 bytů se 3 různými majiteli. SVJ vzniká dnem zápisu do rejstříku a SVJ je právnická osoba. SVJ má na starosti správu domu a pozemku a má zakázáno podnikat.

 

 

Doporučujeme také navštívit web na téma: Povinné ručení

Hypoteční kalkulačka:

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Kontakt: spravce@bezrealitky.info


Hledej nemovitosti bez realitky v okrese:
Pronájem bytu
Reality